1-İLÇENİN GENEL OLARAK TANITILMASI

           a)Tarihi ve Coğrafi Yapısı:
        
           Kuruluş tarihi Bizans ve Osmanlı dönemlerine uzanan Büyükçekmece 1987 yılına kadar Çatalca İlçesine bağlı bir bucak merkezi olarak faaliyet göstermiştir. 17.06.1987 tarih ve 3392 sayılı Kanunla İlçe olmuştur.
            Doğusunda Beylikdüzü ve Esenyurt İlçeleri, batısında Silivri ilçesi, kuzeyinde Çatalca ve Arnavutköy İlçeleri ve Güneyinde de Marmara denizi ile çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 196 km² dir.
          

        Büyükçekmece ilçesi kendi adı ile anılan Büyükçekmece gölünün doğusunda kurulmuştur. Bizans kaynaklarında bu yerleşim merkezine  “ATİRUS”  yada “ATİRA” denilmektedir. Mimarsinan köprüsü kurulmadan önce göl ile denizi birbirine bağlayan kanal üzerinde iki yaka arasındaki geçişler salla yapılmakta idi. Daha sonra köprü üzerinden geçilmeye başlanmıştır.
           
        Büyükçekmece tarih boyunca orduların ve yolcuların konaklama yeri olmuştur. Buna bağlı olarak ilçemizde kervansaray, han ve hamam kalıntıları mevcut olup, bunlardan birisi olan Mimarsinan Köprüsü günümüze kadar zarar görmeden gelebilmiştir.
            Az engebeli arazi ve ovalardan oluşur. İlçe hudutlarında orman mevcut değildir.
 
           b)Nüfus Durumu:
 
           Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemi sonuçlarına göre, 31.12.2016 tarihi itibarı ile İlçe nüfusu toplam 231,064’dür.  Büyükçekmece İstanbul’ un önemli safiye merkezlerinden birisi olması nedeniyle, yazlık ve kışlık nüfus birbirinden farklılık göstermekte olup, İlçemizin yazlık nüfusu yaklaşık 750-800 bine ulaşmaktadır.
       
           c)İdari Durum:
 
           İlçemiz; 1 İlçe Belediyesi ve 24 adet mahalle birimine sahiptir.
 
           Mahalle isimleri aşağıya çıkartılmıştır.

           Dizdariye Mahallesi, Atatatürk Mahallesi, Fatih Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, 19 Mayıs Mahallesi, Alkent 2000 Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Çakmaklı Mahallesi, Kumburgaz Merkez Mahallesi, Güzelce Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Yenimahalle, Tepecik Ulus Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Türkoba Mahallesi, Ahmediye Mahallesi, Mimarsinan Merkez Mahallesi, Batıköy Mahallesi, Muratçeşme Mahallesi, Celaliye Mahallesi,  Kamiloba Mahallesi, Ekinoba Mahallesi, Mimaroba Mahallesi ve Sinanoba Mahallesi.
           Kaymakamlık hizmet binası, Mülkiyeti Hazineye ait olan arsa üzerine, yapılan bir protokol sonucunda İlçe Belediyesi öncülüğünde yerel imkânlarla yapılmış olup, İlçe merkezindeki Dizdariye Mahallesi’ndedir. Hükümet Konağı A Blokta,  Kaymakamlık Makamı ve İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü, B Blokta ise Müftülük,    Nüfus Müdürlüğü, Malmüdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü ve Kadastro Birimi,   bulunmaktadır.

            2008 yılına kadar Esenyurt ve Beylikdüzü İlçeleri ile Bahçeşehir bölgesini de sınırları içinde bulunduran Büyükçekmece 5747 Sayılı Kanun ile mevcut sınırlara sahip olmuştur.
 
        d)Sosyal Durum:
 
           İlçe sınırları içerisinde 34,506 adet bina bulunmakta olup, bu binalar içerisinde;  116,127 adet konut bulunmaktadır. İlçemiz dâhilinde 52 adet fabrika, 17.247 adet işyeri bulunmaktadır. İlçemiz sahil bölgesi olmasından dolayı, yazları nüfus oldukça artmaktadır. Bu da sosyal yaşantıya canlılık getirmektedir.  Yine ilçe merkezinde bulunan tarihi Kervansarayın bulunduğu yerdeki Kültürpark’ ta çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

            İlçemizde 16 bankanın 43 adet şubesi mevcuttur. İlçede 21 adet otel,  9 adet büyük alışveriş merkezi, çok sayıda büyük mağaza ve market mevcut olup, kamuya ait dinlenme tesisleri de bulunmaktadır.

        İlçemizde tarım arazileri yerini hızla sanayi ve konutlaşmaya terk etmiştir. İlçede genel olarak yerli halk yaşamakta olup, ancak sanayileşmenin sonucu olarak, fabrikaların yoğun olduğu bölgelerimize Anadolu’dan göç eden aileler istihdam sağlamak amacıyla yerleşmişlerdir. İlçe sınırları içerisinde bulunan 52 sanayi tesisinde 20.000 civarında işçi çalışmaktadır.
 
        e)Eğitim ve Kültür Durumu:
 
            İlçemizde okuma yazma oranı yüksek olup, okulu olmayan yerleşim birimi bulunmamaktadır. İlçemizde, 2 adet özel üniversite 24 Resmi, İlkokul- 20 Resmi 5 Resmi İmam Hatip Ortaokul,  3  Resmi anaokulu, 18 Resmi Ortaöğretim, 1 Halk Eğitim Merkezi, 1 Mesleki Eğitim Merkezi, 1 Akşam Sanat Okulu Öğretmen evi  olmak üzere toplam 76 resmi okul ve kurumumuz bulunmaktadır. Ayrıca İlçemizde; 3 Özel İlköğretim , 28 Özel Lise,  53 Özel Anaokulu olmak üzere toplam 111 özel öğretim kurumu ile 1 Öğretmenevi bulunmaktadır.

        İlçede sportif faaliyetler yaygındır. İlçemizde faaliyet gösteren Tepecik Spor Kulübü 2. Futbol liginde mücadele etmekte olup, birçok spor kulübü de amatör düzeyde faaliyet sürdürmektedir. İlçede Gençlik ve Spor Müdürlüğü birimi mevcuttur. İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı 2 adet kapalı spor salonu mevcuttur.  Okulların bahçesinde ise 40 adet spor salonu vardır.
         
  Özel okulların 4 adedinde kapalı yüzme havuzu mevcuttur.
            Özel sektörce işletilen 3 adet spor amaçlı at binme yeri vardır.

İlçede yerel basın gelişmiş durumdadır. İlçemizdeki yerel gazetelerin isimleri şunlardır; Bizim Yaşam, Haberdar,  Haber Marmara ve Yerel Haber gazeteleridir 
         
         f)Sağlık Durumu:
 
           İlçemizde 300 Yatak kapasiteli 1 adet Devlet Hastanesi bulunmaktadır. Hastane bünyesinde faaliyet gösteren 1 adet ağız ve diş sağlığı merkezi vardır. 250 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi binasının temeli atılmış inşaatı devam etmektedir. 
 
        g)Ekonomik Durum:

            İlçemizde sanayi hızla gelişmekte olup, sanayi ve konutlaşmanın süratle çoğalması sonucu tarım ve hayvancılık yok denecek kadardır. Yaz aylarında iç turizme bağlı olarak çeşitli hizmet sektörlerinde canlılık olmaktadır. İlçemizde büyük çaplı marketler eğlence merkezleri ve TÜYAP Fuar Merkezinin bulunması ekonomik hayata canlılık kazandırmaktadır.

           İlçede toplam tarla ürünleri ekiliş alanı 3,600 hektar, meyve alanı 5,9 hektar, sebze alanı 285 hektar,  Çayır-Mera 125,90 hektar, orman ve fundalık alan-koruluk 16 hektar,  sulanabilir toplam tarım alanı 189,9 hektar, 31.12.2016 tarihi  itibarıyla çiftçi aile sayısı 245’dir.

           Hayvan varlığı ve sayısal dağılımı aşağıda gösterilmiştir.
           Büyükbaş hayvan sayısı 2074 adet, Küçükbaş hayvan sayısı: 4935 adettir.  
 
        h)Ulaştırma ve Alt Yapı Durumu:
 
            İlçede elektrik enterkonnekte sisteme bağlı olarak Ambarlı, Hadımköy Beylikdüzü, Tepecik Santrallerinden verilmektedir. İlçede elektrik işlemlerini düzenleyen BEDAŞ Başmühendisliği, Kumburgaz İşletme Müdürlüğü mevcut olup,  tüm yerleşim birimlerinde elektrik mevcuttur. 2003 Yılı sonundan itibaren ilçeye doğalgaz verilmiştir.    
        
        İlçeye l989 yılı Kasım ayından itibaren Büyükçekmece barajından su verilmeye başlanılmıştır. İlçenin tamamı İSKİ Genel Müdürlüğünün abonelik sistemine dahildir. Kanalizasyon çalışmaları İSKİ tarafından yapılmakta olup, yerleşim birimlerinin kanalizasyon çalışmaları tamamlanmak üzeredir.